Uppfödare

Här är BiK’s uppfödare listade i rasordning. Är du intresserad av att veta mer om de olika raserna läs mer på respektive rasrings webbplats.
Medlemmar som har bloggar/webbplatser men inte är uppfödare är flyttade till länkar.
Uppfödare med SVERAK’s logotype: är av SVERAK diplomerade uppfödare. Läs mer om uppfödardiplomeringen på SVERAKS hemsida.
Var god meddela webbmaster om du vill stå med på sidan eller ev. ändringar av dina uppgifter!

ABESSINIER / SOMALI

Aby- och Somaliringen

abessinier
S*J-Star´s
webb: http://jesmu.blogg.se/
e-post: jozzo_84@hotmail.com
  Jessica Munther-Wänghult
SKÖVDE
Mobil: 073-963 41 10
S*Catnip’s
webb: http://www.catnips.se
e-post: birgitta.v.oelreich@wheeze.se
  Birgitta von Oelreich
SKARA
Telefon: 0511-165 34
BRITTISKT KORTHÅR

Brittringen
Brittsällskapet

S*Firecat´s
webb: www.kennelmajomas.se
e-post: kennelmajomas@telia.com
  Margaretha Kronborg
HJO
Telefon: 0503-401 45
S*Ljusglimtens
webb: http://www.ljusglimtens.se/
e-post: cwakesson@hotmail.com
  Carina Wetterling Åkesson
STENSTORP
Telefon: 0500-45 06 23
S*Killercats
webb: http://killercats.blogg.se
e-post: killercats@hotmail.se
  Janice Clowne & Patrik Eliasson
TIDAHOLM
Mobil: 073-659 09 37
073-692 54 71
Åkersborgs
e-post: annette@akersborgs.se
Annette Thorén Haage
SKÖVDE
Telefon: 0500-46 00 72
S*Fagertassens
webb: fagertassens.wordpress.com
e-post: ingelasund@hotmail.se
Ingela & Taito Sund
VÄRING
Telefon: 0500-44 05 64
Mobil: 0723-34 44 78
SE*Callebrallaz
e-post: mia58a@hotmail.com
  Maria Bergqvist
SKÖVDE
0702-62 68 32
BURMA

Burmaklubben

birma
S*High Five’s
webb: http://www.high-fives.se/
e-post: tinawa9@gmail.com
  Christina Wåhlgren
SKÖVDE
Telefon: 070-754 60 06
CORNISH REX

Nordiska
Rexringen

crx
S*Curls ‘n Claws
webb: https://www.facebook.com/curlsnclaws
e-post: annelie@curlsnclaws.se
  Annelie Söderström
SKÖVDE
Mobil: 0733-80 52 34
SE*Arextocats
Webb: arextocats.se
E-post: troja1964@hotmail.com
  Helena Karlsson
VÄRING
Mobil: 0708-77 98 04
DEVON REX

Nordiska
Rexringen

drx
S*Rexilias
webb: http://www.rexilias.se/
e-post: rexilias@telia.com
  Cecilia Börjeson
GÖTENE
Telefon: 0511-599 31
HELIG BIRMA

Birmasällskapet

S*Tofsmesens
webb: www.123minsida.se/Tofsmesen
e-post: maritaling@hotmail.com
  Marita Ling
SKÖVDE
Telefon: 0500-480879
Mobil: 070-755 48 97
SE*Liljebacken
webb: www.freewebs.com/liljeb/
e-post: gabriellap@live.se
  Gabriella Pirklbauer
KINNARP
Telefon: 076-398 52 44
S*KällaLycka’s
webb: www.kallalyckas.nu/
e-post: kallalycka@swipnet.se
  Birgit Johansson
och Elna Käll
FALKÖPING
Telefon: 0515-108 97
S*Kattapulten’s
e-post: catharina.melin@telia.com
  Catharina Melin
Telefon: 0504-612 32
S*MikiMoto’s
e-post: mikimoto@lidkoping.org
  Maria Herngren
Mobil: 0510-664 76
S*Millas Mirakel
webb: www.millansmirakel.se
e-post: millans.mirakel@hotmail.com
  Ann Bentzer
Telefon: 0500-43 87 06
Mobil: 070-209 50 10
S*Ta´Chirá
e-post: tachira@hotmail.se
  Uno Larsson
FALKÖPING
Tel: 0500-454047
Mobil: 070-571 53 18
S*Kilenskogens
webb: www.kilenskogens.se
e-post: maud@kilenskogens.se
  Maud Gruffman
Telefon: 0506-124 17
SE*Liljelundens
e-post: sapere@hotmail.com
  Sara Pääjärvi
Telefon: 0760-96 26 09
S*Dreamheart’s
e-post: dreamhearts1@gmail.com
  Caroline Teern
SLUTARP
Mobil: 0763-46 58 98
S*Husse & Matte´s
webb: www.birma-sweden.se
e-post: monhag56@gmail.com
  Monika Hägerström
KVÄNUM
Mobil: 070-556 48 84
SE*Moster Mias
webb: www.makaon.se
e-post: makaon@hotmail.com
  Maria Pettersson
SKÖVDE
Telefon: 0500-48 67 38
Mobil: 073-959 82 94
SE*Lyckostenen’s
webb: www.lyckostenens.se
e-post:kristina.sahlback@hotmail.com
  Kristina Sahlback
VÄNERSBORG
Mobil: 0709-54 47 04
MAINE COON

Maine Coon-katten
The Maine Club

SE* Quivira’s
pengvall@hotmail.com
  Petra Engvall
Telefon: 0503-201 06
S Häldefors Cats
iaamodt@hotmail.com
  Inger Aamodt
Telefon: 0502-500 17
Mobil: 070-550 05 24
S*Street Cat´s
streetcats@bredband.net
  Anita Sandberg
Telefon: 0501-142 64
S*Imse Vimses
ewa@imsevimses.se
  Ewa Granath
Telefon: 0506-132 05
S*Moon Kewas
moonkewas67@gmail.com
  Ewa Jakobsson
FLOBY
Mobil: 0704-77 70 30
SE*Tissan’s
e-post: ingela_m14@hotmail.com
  Ingela Fredevi
VARA
Mobil: 072-513 60 64
NORSK SKOGKATT

Skogkattslingan

S*Killercats
killercats@passagen.se
  Janice Clowne & Patrik Eliasson
Mobil: 073-659 09 37
073-692 54 71
PERSER / EXOTIC
 
Chimel’s
carinaantonsson@mail.com
  Carina Antonsson
Telefon: 0506-106 82
Åkersborgs
e-post: annette@akersborgs.se
  Annette Thorén Haage
SKÖVDE
Telefon: 0500-46 00 72
S*Yomanos
aregorden@telia.com
  Christel Christensen
Telefon: 0515-506 44
S*Åbackens
altera17@gmail.com
  Eva Åborg
Telefon: 0511-560 20
RAGDOLL

Ragdollklubben

Scandinavian Ragdoll Club

S*Aspelund´s
as.pe.lund@live.se
  Carolina Forsberg
Telefon: 0511-202 25
Mobil: 073-912 18 15
S*Häldefors Cats
iaamodt@hotmail.com
  Inger Aamodt
Telefon: 0502-500 17
Mobil: 070-550 05 24
S*Hajogis
hajogis@gmail.com
  Gitte Hansen
Mobil: 0738-09 19 07
S*Mizitas
sigrundb@gmail.com
  Sigrund Burström
Telefon: 073-716 34 72
SE*Vitflingans (ingen hemsida)
lena.smulis@hotmail.com
  Lena Andreasson
Telefon: 0502-423 32
Mobil: 073-447 55 25
SE*Handsome
fialotta1971@hotmail.com
  Pia Karlsson
Björkvägen 22 B
541 36 SKÖVDE
072-360 97 58
S*Admire´s
e-post: lena_braneke@hotmail.com
  Lena och Fredrik Bråneke Kamomillvägen1
541 39 Skövde
Telefon: 0500-47 11 33
Mobil: 0739-60 29 55
SE*Gracidea
webb:gracidearagdolls.wordpress.com
e-post: jh8903@gmail.com
  Jenny Hellman
HERRLJUNGA
Mobil: 072-177 01 15
S*Norrmans
e-post: rosmarie.norrman@hotmail.com
  Rosmarie Norrman
VEDUM
Tel: 0512-403 47
Mobil:
070-535 76 39
SE*Liliacs
e-post: josefine.hagnestrand@hotmail.com
  Josefine Hägnestrand
TROLLHÄTTAN
Mobil: 0737-62 12 81
RUSSIAN BLUE

Russian Blue Klubben

S*Lundåsen
lena@lundasen.se
  Lena Höglund
Mobil: 076-337 54 55
SIAMES / BALINES
ORIENTALISKT KORT-/LÅNGHÅR
SEYSHELLOIS

Siames och Orientalgruppen

SE*Nattens
mariebengtzon@hotmail.com
  Marie Bengtzon
Mobil: 073-039 82 32
SE*Qjou’z
webb: figgelina64.bloggagratis.se
e-post: prytzlisa@gmail.com
  Lisa Prytz
SKÖVDE
Mobil: 072-327 05 07
Marilljos
webb: ingen hemsida
e-post: marilljos@telia.com
  Inga-Lill Johansson
SKÖVDE
Telefon: 0500-48 58 95
Mobil: 0708-44 62 50
SIBIRISK KATT

Sällskapet Sibirisk Katt
SIgNEringen

SE*Astros
webb: astros101.wordpress.com/
e-post: ann.millberg@gmail.com
  Ann Millberg
HJO
Mobil: 0702-57 55 57